Bilim Kurulu Toplantısında Uğur Şahin sürprizi

Ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada koronavirüs salgını ile mücadele son hız devam ediyor. Özellikle son dönemde koronavirüs vakalarının tekrardan pik yapmasının ardından 17 günlük tam kapanmaya giden ülkemizde, dün itibariyle kontrollü normalleşme süreci başladı.

Dün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Koca, aşı tedariği konusunda önemli bilgiler verdi. Bakan Koca, aşı tedariğinin yanı sıra BioNTech aşısının kahramanlarından Uğur Şahin‘i Bilim Kurulu toplatısına davet ettiklerini açıkladı.

Uğur Şahin, Bilim Kurulu toplantısına video konferans ile katılacak
Bakan Koca, gelen bir soru üzerine, Sinovac firmasının CoronaVac aşısına ilişkin üretim yetkisinin verildiğini, ancak bunun birkaç ay içerisinde gerçekleşemeyeceğini belirten Bakan Koca, bu hafta içinde önemli miktarda Sinovac aşısı beklediklerini belirtti.

Bunun dışında, BioNTech aşısı ile ilgili de bilgiler veren Bakan Koca, toplam 90 milyonun üzerinde aşının temin edilmesi konusunda gerekli anlaşmaların sağlandığını açıkladı. Öte yandan, son dönemde aşı rakamları ile ilgili ortaya çıkan iddialar üzerine Prof. Dr. Uğur Şahin‘i bu hafta gerçekleştirmesi beklenen Bilim Kurulu toplantısına davet ettiklerini söyleyen Koca, ” O rakamlar bu hafta Uğur hocanın ağzından duyulsun istiyorum.” ifadesini kullandı. Uğur Şahin’in toplantıya video konferans üzerinden katılması bekleniyor.

Aşılama konusunda son hız çalıştıklarını belirten Bakan Koca, aşı kampanyasını daha güçlü hale getirmek için Uğur Şahin’i haziran başında Türkiye’ye davet ettiklerini de söyledi. Toplumsal Bağışıklığın en geç Eylül ayında önce sağlanacağını açıklayan Koca haziran, temmuz aylarında, BioNTech aşısında 50 milyon rakamına ulaşacaklarını söyledi.

Kaynak Shiftdelete

Başa dön tuşu