Intel, Yeni ATX PSU Spesifikasyonlarını Tanıttı

Intel, 2003’te ilk ATX 2.0 teknik özelliklerinin sunulmasından bu yana endüstri güç kaynağı spesifikasyonlarına yönelik en önemli güncellemeyi yayınladı. Güncellenmiş ATX 3.0 spesifikasyonları, yeni nesil donanımın ve PCIe Gen 5.0 gibi teknolojiler için inşa edilecek bileşenlerin tam gücünü ve potansiyelini ortaya çıkarıyor. Intel ayrıca, PC endüstrisine güç kaynağı birimleri (PSU’lar) ve boşta güç tüketimini azaltan ve müşterilerin elektrik talebini azaltmasına yardımcı olan anakartlar tasarlamak için güncellenmiş bir plan sağlamak için ATX12VO spesifikasyonunu revize etti.

Stephen, “ATX 3.0 ve ATX12VO 2.0 tabanlı güç kaynakları, masaüstü bilgisayarlarından en yüksek güç verimliliği ile mümkün olan en istikrarlı ve maliyet açısından optimize edilmiş performansı elde etmek isteyen herkesin hem şimdi hem de gelecekte bunu yapabilmesini sağlayacak” dedi.

ATX 3.0 / ATX12VO 2.0 teknik özelliklerine yapılan önemli yeni eklemeler şunları içerir:
Yeni bir 12VHPWR konektörü, gelecekteki PCIe 5.0 masaüstü Eklenti kartlarının (örn. grafik kartları) tümüne olmasa da çoğuna güç sağlayacaktır. Bu yeni konektör, herhangi bir PCIe 5.0 Eklenti/grafik kartına doğrudan 600 watt’a kadar güç sağlar. Ayrıca, güç kaynağının herhangi bir PCIe 5.0 grafik kartına sağlayabileceği güç sınırını iletmesini sağlayacak yan bant sinyallerini de içerir.
Yeni yönergeler, Kasım 2021’de yayınlanan PCIe 5.0 eklenti kartları için PCIe CEM Gen 5 güç gezinim sınırını yansıtıyor. Güncellenen özellikler, yeni güç gezinim gereksinimlerini yönetmek için gerekli olacak yeni DC çıkış voltajı düzenlemesini içeriyor.
ATX12VO 2.0 ayrıca masaüstü platformlarına I_PSU% özelliğini ekleyerek daha önce mobil ve sunucu platformlarında bulunan Intel odaklı bir yenilik sunar. Bu özellik, daha büyük güç kaynakları kullanamayan küçük form faktörlü (SFF) sistemlere fayda sağlar. Ayrıca, sistem gereksinimlerini karşılamak için doğru boyutta PSU seçimini daha iyi yapabildikleri için orijinal ekipman üreticileri (OEM’ler) için maliyet verimliliği sağlar.

Başa dön tuşu