Yaşanmış Hikayelerden Uyarlanan 5 Dizi

Yaşanmış hikayelerin senaryolaştırılması, dizi ve film piyasasında oldukça ilgi çekmeye devam ediyor. İnsanlar, izlediklerinin bir başkasının başına gerçekten gelmiş olmasından etkileniyor ve bu dizi ve filmleri daha fazla tüketiyor. İşte, yaşanmış hikayelerden uyarlanan ve oldukça rağbet gören 5 dizi.

1.When They See Us

Netflix Claims 'When They See Us' Is “Most Watched” Series On Streamer  Right Now – Deadline

Amerika’da yıllar önce gerçekleşen ve birçoğunuzun bildiği korkunç bir olay yaşanmıştı. 1989 yılında Central Park’ta meydana gelen bir tecavüz olayı ve akabinde gerçekleşen durumları konu alan dizi gerçek bir hikayeden uyarlandı. İşlemedikleri bir suç için suçlanan ve tutuklanan 5 siyahi genci konu alan dizide, siyahi oldukları için maruz kaldıkları ırkçı davranışlar ve suçlarını kanıtlayamamaları işlendi. Adalet kavramının içinin ne kadar boş olduğunu izleyiciye mükemmel bir cast ile sunan When They See Us yayınlandığı günden beri de oldukça başarılı ve beğenilen yorumlar almakta. İzlerken peçetinizi yanınızda bulundurmayı ve sinirlerinizi yatıştıracak bir papatya çayı hazırlamayı unutmayın.

2.Unorthodox

Unorthodox dizisinin 2. sezonu gelecek mi? Konusu nedir? Netflix izle

Bu dizide, istemediği bir adamla görücü usulü şekilde evlendirilen bir kadının o hayattan kaçış hikayesini anlatılıyor. Deborah Feldman isimli bir kişininin kendi hayat hikayesini anlattığı kitabından uyarlanan bu dizide, istemediği bir hayata maruz bırakılan ama buna bir gün son vermek için karar alıp yaşadığı yerden Berlin’e taşınan bir kızın geçmişi ile verdiği savaş konu alınmakta. Evliliği boyunca istemediği ve benimsemediği bir dinin baskıları ile yaşamak zorunda kalan kız, hayallerinin peşinden koşmayı tercih ediyor ve hikaye böyle başlıyor. Dizi, izleyenler tarafından da oldukça beğenilmiş durumda.

3.Unbelievable

Netflix's 'Unbelievable' Is TV's Most Humane Show - The Atlantic
Yaşanmış Hikayelerden

Ben çok hassas bir insanım diyeniniz varsa izlemesini pek tavsiye etmeyeceğimiz bir dizi kendisi çünkü oldukça hassas unsurlar barındırıyor. Tecavüze uğradığını belirterek şikayette bulunan bir kızın yalan söylediği gerekçesi ile yargılanmasını anlatan bu hikayede iki kadın dedektifin kızın davasını ele alması işlenmekte. Baş kahramınımızın mağdur mu yoksa suçlu mu ikilemine düşeceğiniz dizi yayınlandığı andan itibaren de birçok ödüle layık görüldü.

4.Chernobyl (Çernobil)

Chernobyl dizisinin konusu nedir? Çernobil dizisi hangi kanalda  yayınlanmıştı? - Televizyon Haberleri
Yaşanmış Hikayelerden

34 yıl önce Ukrayna’nın Pripyat şehrinde Çernobil Nükleer Santrali’nde bir patlama gerçekleşmişti. Patlama sonucunda atom bombasının en az 40 katına eşit olacak şekilde çevrede radyasyon yayılmıştı. Radyasyon, Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu birçok ülkeyi etkisi altına almıştı. Yaklaşık olarak 150-200 bin kişinin ölümüne doğrudan etki eden bu patlama, birçok çocuğun da radyasyondan etkilenerek sağlıksız bir şekilde dünyaya gelmesine sebep olmuştu. Pripyat şehrinde ve dünyanın birçok ülkesinde hala Çernobil faciasının etkileri sürmekte. Çernobil dizisinde de bu facianın nasıl gerçekleştiği ve sonuçları anlatılmakta. Çernobil faciasından kurtulmak için fedakarlık ortaya koyan insanların öyküleri de dizinin içerisinde yer almakta.

5.Unsolved

Unsolved' Creator on What Happened to Tupac and Biggie
Yaşanmış Hikayelerden

Rap müziğin büyük isimlerinden Tupac Shakur bilindiği üzere 1996 yılında Los Angeles’da bir saldırı sonucunda silahla yaralanarak hayatını kaybetmişti. Aynı şekilde rap sanatçısı Notorious B.I.G’te 1997 yılında silahlı saldırı sonucunda Los Angeles’ta hayatını kaybetmişti. Unsolved, Tupac ve B.I.G’in cinayetlerinde kalan soru işaretlerini ve cinayet sebeplerini soruşturmak üzerine çekilmiş bir dizi. Rap müziğe ve özellikle bu iki isme karşı bir ilginiz varsa, kesinlikle izlemelisiniz.

Evet yaşanmış hikayelerden uyarlanan en güzel 5 dizi bunlardı dizilerin çoğunu dizibox üzerinden izleyebilirsiniz.Daha fazla böyle liste-içerik için liste-içerik katagorimizi ziyaret edebilirsiniz

Başa dön tuşu