Yazılım Öğrenmeye Nereden Başlanmalı? 2020 Günce

Merhaba bu makalede yazılım hakkında biraz bilgi topladım ve sizlere detaylı bir şekilde anlatacağım.Öncelikle bu makalede ücretli/ücretsiz öneriler vereceğim.

Yazılım Nasıl Öğreneceğim ?

Kodu, Kod Düzenleyicisi, Kodlama, Bilgisayar, Veri

Programlama öğrenmek kolay değildir ama elbet bir başlangıcı vardır. Proglamlama öğrenme konusunda çoğu insanın yaptığı hatalardan biri Yazılım ve programlama algoritmasını kavramadan direk herhan gibi bir programlama dilini öğrenmeye çalışmaktadır.

Programlama algoritmasını anlatmak zor olacağı için Udemy Üzerinden sayın Murat koç tarafından hazırlanan kursu öneriyorum. Kurs tamamen ücretsiz olup +60.000 fazla kayıtlı üye var. Kursa buradan ulaşabilirsiniz. Kursun toplam süresi 6 saat 15dk. Emin olunki bu kursu anlarsanız yazılım öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Evet şimdi bu konu hakkında bilgimizi topladık şimdi yazılım dillerini inceleyim.

Programlama Dilleri Nelerdir?

Programlama dillerinin en başlıcıları şunlardır; Javascript,Php,C++,Html, en başlıcaları olarak değerlendirilir.

1.JavaScript

JavaScirpt 1990 yılında çıkmıştır. Çıkış amacı ise HTML diline yardımcı olması ve daha dinamik bir hal alması çin çıkmıştır. Netscape üretlip ücretsiz bir script yazılımıdır.

Javascript web sitelerindeki html’in sade yapısını daha etkileşimli halde kullanmak içindir.

Javascript öğrenmek için çok kaynak var ama en güncel ve en kaliteli öğrenmenin yolu https://www.btdersleri.com/javascript-dersleri bu site üzerinden öğrenebilirsiniz.

2.Html

Hiper Metin İşaretleme Dili web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir. Dilin son sürümü HTML5’tir. HTML, bir programlama dili olarak tanımlanamaz. Zira HTML kodlarıyla kendi başına çalışan bir program yazılamaz.

Html öğrenmek için ise en doğru ve en güvenilir kaynak ise https://html.sitesi.web.tr/ kesinlikle burasıdır.

3.Php

PHP: Hypertext Preprocessor, internet için üretilmiş, sunucu taraflı, çok geniş kullanımlı, genel amaçlı, içerisine HTML gömülebilen betik ve programlama dilidir. İlk kez 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından yaratılan PHP’nin geliştirilmesi bugün PHP topluluğu tarafından sürdürülmektedir.

Php zor bir dil olması yüzünden doğru kaynak bulmak zordur o yüzden maalesef bu dil için bir tavsiyede bulunamıyorum.

4.C++

C++ 1979 yılında geliştirilmiştir. Çoğu programla diline göre daha kolaydır.

Bu yazılım dilini öğrenmek içinsede en iyi kaynak maalesef ücretli olarak bulunuyor makalenin sonunda bu kaynaktan söz edeceğim.

Dilleri Öğrendim Nasıl Yazacağım

Programla dilini öğrendiysek bu kodları yazmamız için editor kullanmamız lazım. İnternet üzerinde +50’den fazla editor bulunuyor ama bunların en kalitesi olan benimde kullandığım Sublime Text 3. Bu editor gayet şık ve kullanışlı bilgisayarınıza indirip rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yazılımı En iyi Öğrenmek İçin Kurs

İnternette maalesef çoğu kaynak güncel değil. Güncel olmadığı için öğrenme konusunda zorluk çektiğimiz oluyor bu yüzden udemy üzerinde Sadık Turan tarafından hazırlanan 110 saatte yazılım öğrenme kursunu şiddetle tavsiye ediyorum. kursta Html,Css,Sass,Flexbox,Bootstrap,Javascript,Angular,JQuery,Asp.Net Mvc&Core Mvc bu dilleri sıfırdan ileri seviyeye kadar anlatıyor. Kursun fiyatıda gayet bütçe dostu. Kursa buradan ulaşabilirsiniz.

Artık sizde yazılımcı olma yolunda 1 adım atabilirsiniz.

Kaynaklar:https://www.btdersleri.com/javascript-dersleri

https://tr.wikipedia.org/wiki/HTML

https://tr.wikipedia.org/wiki/PHP

Başa dön tuşu